Upphandling affärs-/ekonomisystem i offentlig sektor
Hur ser processen ut vid upphandling av ett nytt ekonomisystem, vad måste vi tänka på?
Den här kursen spelades in den 10 december 2024.
Kurslängd: 2 timmar och 35 minuter.
Praktisk information
Du tar del av kursen på KEF:s e-kursplatform: ekurser.kef.se. När du beställt kursen får du åtkomst och inloggningsuppgifter till e-kursportalen inom inom 1–2 arbetsdagar. Du har tillgång till beställd kurs i 12 månader.
Innehåll
Många kommuner och regioner funderar på att upphandla ekonomisystem, trots kärvare tider. Digitaliseringen utvecklas snabbt och nya arbetssätt efterfrågas. Vi ser också att fler och fler kommuner går samman i gemensamma upphandlingar och även gemensamma servicecenter som hanterar drift och förvaltning.
Du lär dig:
Marknaden för ekonomi och planeringssystem till kommuner och regioner
Upphandling – hur går det till och vilka varianter finns enligt LOU
Förhandling – vad bör man fokusera på
Avtal en viktig del – vad är viktigast att tänka på
Automatisering och AI – hur långt har leverantörerna kommit och vad kan man förvänta sig de närmsta åren
Hur förbereda implementation och hur lyckas man driva implementationsprojektet på bästa sätt
Föreläsare
Bertil Ågren är partner på HerbertNathan & Co. Bertil har följt den kommunala marknaden för ekonomisystem sedan början av 1990-talet, bistått ett stort antal kommuner i upphandlingar och är ansvarig för rapporten ”Ekonomi- och Lön/HR-system till Sveriges kommuner”som ges ut med jämna mellanrum.
Medverkar gör även: Henrik Frimodig och Fredric Holm från HerbertNathan & Co.
HerbertNathan & Co är en från leverantörsledet oberoende konsult som ger råd, mentorstöd och projektstöd till organisationer genom hela investeringsprocessen kopplad till upphandling av ekonomisystem –från investering och upphandling till implementering, driftsättning, implementation och nyttorealisering.
Kursledare
Beställning
Längd
2 timmar och 35 minuter
Pris
Medlem: 1 900 kr, ex. moms
Icke-medlem: 2 300 kr, ex. moms
Administrativa frågor
Eva Virtanen
072-061 70 90
info@kef.se
Tekniska frågor
Johanna Lundgren
0720-60 50 22
johanna@kef.se
Skräddarsydd utbildning
Kontakta oss om du är intresserad av att genomföra detta seminarium på beställning i din egen organisation.